Čajovník čínský neboli Camellia sinensis je poměrně nenáročný keř, který se pro sběr čajových lístků pěstuje do výšky zhruba okolo jednoho metru v subtropech až tropických oblastech. Pokud se nechá volně růst, pak může vyrůst až do výše stromu patnácti metrů, výjimečně až třiceti metrů. To by ale bylo dosti nepraktické pro sběr listů. Na plantážích se k nim vysazují i vysoké stromy, protože čajovníky mají rády polostín.
Matcha stejně jako čaje – bílý (nefermentovaný), zelený (lehce fermentovaný), černý (plně fermentovaný) pocházejí právě z tohoto keře, jen se liší způsoben pěstování a konečného zpracování. Čtyři týdny před sběrem se čajové plantáže zakryjí speciálním zastíněním, takže rostlinkám ubere na devadesát procent slunečních paprsků a tudíž světla. Zakryté keře se ocitnou naráz téměř ve tmě a čajové lístečky začínají okamžitě vytvářet velké množství chlorofylu, který bývá nazýván „krví rostlin“. Takže se ve tmě nastartuje proces fotosyntézy, kdy se dosáhne i tenčích a chutnějších lístečků se spoustou nutričních hodnot.
Při následné sklizni se sbírají lístečky plné chlorofylu, který je silným antioxidantem, jež pomáhá našemu organismu vypořádat se se škodlivými látkami v těle. Lístky se dále napařují a tím se zabraňuje fermentaci. Zbavují se nežádoucích žilek, stopek a jiných pevných částí, usuší a rozemelou na jemný zelený prášek.
Matcha tea obsahuje kromě výše zmiňovaných antioxidantů i vitamíny řady C a E. Pozoruhodné je, že v něm najdeme na rozdíl od jiných čajů i určité procento vlákniny. Matcha je velmi oblíbený pro obsah L-theaninu, který dokáže napomoci při navození stavu relaxace. Je zajímavé – přesto, že odpočíváte, váš mozek plně funguje, a proto se doporučuje vypít šálek čaje před učením, jelikož podporuje soustředění. Dopřejte si denně https://www.nakliceno.cz/blog-o-zdrave-vyzive/doprejte-si-denne-jeden-salek-caje-matcha-pro-zdravi/alespoň jeden šálek denně pro stav blaženosti a klidné mysli.