Uvažujete nad tím, že využijete v logistice či při skladování zboží a jiných předmětů plastové palety a dáte jim přednost před výrobky ze dřeva? Jakými vlastnostmi se tento materiál vyznačuje, a čím by vás mohl i překvapit?
Bezúdržbovost – udržet v provozuschopném stavu dřevěnou paletu je téměř nemožné, a pokud se o to budete snažit, vynaložíte obrovské úsilí, které se vám vůbec nemusí ekonomicky vyplatit. Dřevěné palety se musí natírat, brousit, penetrovat a ošetřovat tepelným ohřevem proti dřevokaznému hmyzu či houbám nebo plísním, chcete-li je využívat delší dobu nebo z nich vyrábět nábytek. Většina palet se ale v praxi pouze půl hodiny zahřívá na teplotu 56 stupňů Celsia proti škůdcům a chemicky se neošetřuje, což jim zkracuje životnost a v terénu se pak dřevo rychleji rozkládá působením vlhkosti či vody.
Plastové palety nic takového nevyžadují, jsou netečné vůči působení vody, vlhkosti i škůdců, takže jsou prakticky bezúdržbové. A chcete-li paletu z plastu umýt, je to mnohem snazší proces, než s paletou dřevěnou.
Nosnost – uvádí se, že kvalitní (nejlépe nová) dřevěná Europaleta unese ve statické zátěži po celé ploše rozložené břemeno o hmotnosti až dvou tun. To je skutečně úctyhodný výkon, vezmete-li v potaz, že jde o pouhé dřevo, sbité hřeby, tedy několik odřezků trámků spojených s prkny v jeden celek. Ovšem překvapením pro mnohé z vás bude fakt, že palety z plastu unesou až pět tun nákladu.
Plastové palety se v současné době nejčastěji používají pro přepravu speciálních kontejnerů o velkých objemech, například IBC kontejnerů určených pro zpracované ovoce a zeleninu v potravinářském průmyslu. Tímto způsobem se na dlouhé vzdálenosti přepravuje velké množství zboží a zcela logické je tedy tvrzení, že se tím šetří přepravní náklady a pochopitelně i ekologická zátěž v průběhu procesu logistiky.