Možná si někteří z vás ještě pamatují na jeden z fenoménů, který existoval v době, kdy ještě počítače nebyly levnou záležitostí a připojení nebylo všude. Pořád ale v České republice najdete alespoň malé střípky těchto kaváren. Není jich sice mnoho, ale přeci jen ještě existují.
V dnešní době by už jen málokoho napadlo, že by existovalo něco jako internetová kavárna. Typ těchto podniků v době, kdy je Wi-Fi síť trochu někde jinde a datová připojení jsou zcela dostupná snad každému z nás, asi nedává moc velký smysl. Jedná se o takový relikt z doby let devadesátých, kdy ještě ne každý mohl mít vlastní připojení a dosáhnout na modernější vybavení.
Pro některé může být tedy překvapením to, že i dnes lze na takové provozovny někde narazit. Jednou z věcí mohou být veřejné knihovny, které jsou podporovány státem nebo obcemi. Například v Praze na Mariánském náměstí můžete najít řadu počítačů, které jsou často obsazeny. Není se také čemu divit, jelikož jsou přístupné zdarma. Využívají je důchodci, bezdomovci nebo sociálně slabší. Je jim díky tomuto umožněno hledat práci, posílat e-maily, číst zprávy apod.
Určitě ale najdete i místa, kde je přístup ke strojům a sítím nabízen i komerčně. Pátrání po nich ale není tak jednoduché, jak se zdá. Poslední internetové kavárny, které jsou tradiční, již postupně zavřely své brány a najdete po nich už jen stopy.
Jedním takovým příkladem může být podnik zvaný Pl@neta. Možná vás překvapí zavináč v názvu. V dřívějších dobách byl zavináč opravdu ve všem, co souviselo s internetem. V Praze a to konkrétně poblíž Flóry můžete vidět ještě vyvěšené logo, ale skrz okna už uvidíte pouze harampádí. Dokonce i Google mapy vám ukáží vymřelé provozovny.
Je ale velká škoda, že něco takového už dnes neexistuje. Dříve to totiž byla obrovská špica, která byla prostě všude, kam se člověk jen podíval.