Úhel sklonu – počet a velikost jednotlivých stupňů schodiště musí korespondovat s optimálním úhlem sklonu. Pozvolnější schodiště nevadí, ale příliš strmé ano, takové schody nejsou vůbec bezpečné, a stavební firma to musí znát. Tyto základní rozměry schodišť se tedy odvíjí od předepsaných tabulkových hodnot.
Stejně vysoké stupně – nad chůzí po schodech nepřemýšlíme, běžně se stává, že u toho myslíme na spoustu jiných věcí a provádíme našlapování po schodech automatizovaně. Toho lze ale docílit pouze za předpokladu, že jsou všechny stupně stejně vysoké, pokud by tomu tak nebylo, schodiště by bylo více, než nebezpečné. Důležité je prosadit, aby ani jeden stupeň nebyl nižší nebo vyšší, a to ani na horním či dolním konci schodů.
Zábradlí – schodiště bez zábradlí nesplňuje zákonem stanovenou normu podle vyhlášky č. 137/1998 Sb. Měli byste na zábradlí trvat vždy a všude, výjimkou mohou být pouze dva nebo tři nízké schůdky venku u terasovité zahrady, i když i tam má zábradlí své uplatnění, hlavně v zimních měsících na sněhu a ledu.
Na co musíte dbát vy
Osvětlení – chodit po schodech potmě, zavání průšvihem, šetřit na osvětlení si můžete dovolit např. v bytě na rovné podlaze bez prahů, kde není o co zakopnout. Tam můžete mít třeba pouze orientační svítidla, ovšem na schodiště patří světlo silnější, aby byly patrné kontury schodů, tedy jejich jasné ohraničení.
Zásady bezpečného používání – za prvé byste měli zajistit, aby schodnice nepodkluzovaly, to znamená opatřit je kobercovými či jinými neklouzavými nášlapy, anebo ještě před výstavbou dohodnout vhodně upravený povrch, např. zdrsněný, opatřený oblázky či jinými výstupky. Pro bezpečný pohyb na schodech byste také měli používat vhodnou obuv, něco jiného jsou široké a přehledné schody v paneláku, kde lidé chodí běžně v botách, a jiné nároky na vás kladou schody spirálové či lomené, se zužujícími se schodnicemi.