Mnoho dětí má dnes problém s mluvením, a nemusí to zrovna být proto, že je prostě pohodlné a mluvit se mu zrovna moc nechce. Na vině může být celkový opožděný psychomotorický vývoj či důsledek jiné nemoci. Rodiče však sami mohou dětem pomoci zlepšovat jejich řeč. Pokud však dítě šišlá i v předškolním věku, není vývoj jeho řeči v pořádku, a tak je nejvyšší čas vyhledat odbornou pomoc.
Každé dítě je originál
Vyslovovat jisté hlásky, například R a Ř je velmi složité a těžké, a tak není divu, že některým dětem dají slovíčka s těmito hláskami velkou práci je vyslovit. Každé dítě je však jiné a má své vlastní tempo vývoje, a tak nemůžete srovnávat, kdo kdy a jak mluví. Některé dítě zvládne mluvit bez problémů téměř od počátku, jinému se tolik nedaří. Dejte jim vždy čas a děti nijak netraumatizujte a nestresujte. Postupem času by se měla řeč vašich potomků vyvinout do normy. Pokud se tak nestane, je vhodné navštívit logopeda, který vám pomůže vyslovování hlásek natrénovat.
Ve škole by už měly umět dobře mluvit
Řešit špatnou výslovnost až ve škole je však již pozdě. Zde jsou děti zahlcování novými informacemi, a pokud mají potíže s řečí, budou se jen o to víc trápit, že nestíhají svým vrstevníkům. Proto začněte vadu řeči řešit o něco dříve.
Předškolní věk
Třetí rok dítěte je ve vývoji řeči zlomový. V tomto věku se totiž učí používat slova a rozšiřuje si slovní zásobu. Rodiče by se proto měli vyzbrojit trpělivostí proto neustálému opakování a vysvětlování. Tím, že dítěti budou pomáhat v hledání správných a vhodných slov, mu sníží riziko, že se u něj v pozdějším věku objeví vada řeči. V předškolním věku jsou děti dostatečně zralé pro ovládání výslovnosti. Pokud však při mluvení zadrhují, šišlají nebo mluví nesrozumitelně, je potřeba to napravit. Náprava jde u předškolních dětí velmi snadno a rychle, proto není dobré tuto dobu promeškat. Poruchy řeči se samozřejmě dají napravit i v pozdějším věku, je to ovšem již zdlouhavější.